Gminne Manewry Ochotniczych Straży Pożarnych "KIEDOSY 2011"

08-10-2011 20:53:52

W dniu 16 października ok. godz. 14:00 zauważony został pożar młodników na nieużytkach w okolicach Kiedosów. Po zgłoszeniu zagrożenia do PSP w Pajęcznie do akcji zadysponowane zostały jednostki OSP z terenu Gminy Działoszyn.

Tak rozpoczęły się Gminne Manewry Ochotniczych Straży Pożarnych "Kiedosy 2011".

W manewrach uczestniczyły jednostki OSP: Działoszyn, Raciszyn, Trębaczew, Szczyty, Kolonia Lisowice, Bobrowniki, Niżankowice, Kiedosy.

Zarzewia ognia znajdowały się w kilku miejscach, na dość dużym obszarze, co dodatkowo komplikowało sytuację. Sami zobaczcie /fotorelacja/ jak strażacy ochotnicy radzili sobie z sytuacją. Kierujący akcją ratowniczo-gaśniczą sprawnie koordynował działania poszczególnych jednostek straży pożarnej. Ostatecznie pożar został ugaszony a strażacy mogli wrócić na miejsce zbiórki na placu przed remizą OSP w Kiedosach.

Kolejnym elementem, który był ćwiczony przez jednostki wchodzące w skład Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego (KSRG) - była akcja ratunkowa w budynku remizy. W budynku ogarniętym pożarem znajdowali się ludzie, których należało bardzo szybko i sprawnie ewakuować z zagrożonego obszaru. Ratownicy aby dostać się do budynku musieli pokonać przeszkody używając specjalistycznego sprzętu, a w trakcie ewakuacji, w warunkach dużego zadymienia musieli używać aparatów tlenowych. Jednocześnie z ewakuacją ratownicy prowadzili medyczne czynności ratunkowe. Ratownicy z jednostek OSP Działoszyn i OSP Raciszyn mieli pełne ręce roboty, a kierujący akcją ratunkową musiał zmierzyć się z dość nieoczekiwanymi sytuacjami.

Po zakończeniu akcji ratowniczej Komendant Gminny dh Andrzej Smolarek zarządził zbiórkę jednostek na placu i złożył meldunek Prezesowi Zarządu Oddziału M-G ZOSP RP w Działoszynie dh Krzysztofowi Piekarzowi. Druh Prezes podziękował strażakom za udział w manewrach. Manewry obserwował Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej PSP w Pajęcznie kpt. inż. Leszek Marszał. Przekazał on strażakom swoje uwagi i spostrzeżenia związane z akcją gaszenia pożaru i akcją ratunkową w budynku.

Po zakończeniu zbiórki strażacy mogli posilić się smaczną grochówką. We własnym gronie już na spokojnie dyskutowali i oceniali swoje działania.

Wszystkim strażakom, gościom, pozorantom i obserwatorom serdecznie dziękujemy za udział w manewrach.

Tu do obejrzenia fotorelacja z manewrów strażackich ...

Artykuł w Kulisach Powiatu: OSP pokazały jak gaszą i ratują