Pożar w pobliżu Lisowic

18-03-2012 13:31:06

W dniu 17 marca 2012 r. /sobota/ paliło się podszycie leśne i łąki we wschodniej części Lisowic, nad Wartą.

Ok. godz. 17:00 PSP w Pajęcznie zadysponowała naszą jednostkę do akcji dogaszania pogorzeliska.

Wyjechała sekcja w składzie: K. Bukowiec - naczelnik oraz Z. Krzemiński, J. Włodarczyk, R. Ranoszek, M. Ranoszek. Bardzo szybko dotarliśmy na miejsce zdarzenia, gdzie zastaliśmy działające już od dłuższego czasu, jednostki OSP Bobrowniki i OSP Szczyty. Zostaliśmy skierowani do miejsca gdzie tliły się jeszcze resztki podszycia, najczęściej w pobliżu drzew. Teren był mocno zadrzewiony i piaszczysty (ok. 40 m od rzeki). Nasz samochód /Gazella/ prowadzony przez naczelnika K. Bukowca nie miał problemów z pokonaniem tego terenu. Można powiedzieć, że doskonale nadaje się do wykorzystania w akcjach w trudnodostępnym terenie, zwłaszcza tam gzie nie mogą dotrzeć ciężkie wozy bojowe. W użyciu była też pilarka, którą z-ca nacz. Z. Krzemiński usunął sprawnie gałęzie przeszkadzające na drodze przejazdu.
Po dogaszeniu pogorzeliska akcja została zakończona i wszystkie jednostki wróciły do miejsca stacjonowania.
Dziękujemy jednostkom OSP Bobrowniki i OSP Szczyty za sprawne współdziałanie podczas akcji.
Mając na uwadze fakt, że pożar rozprzestrzenił się na dość znacznym obszarze i objął swoim zasięgiem łąki i las, wymagane było zaangażowanie znacznej liczby sił i środków straży pożarnych - docenić należy wysiłek i zaangażowanie działających tam jednostek.
Marcowa sobota była dniem wytężonej pracy strażaków w naszej gminie i w całym kraju, zmagających się z ogniem trawiącym suche trawy nieużytków i podszycie leśne. Bezmyślne wypalanie traw ciągle jest powodem wielu pożarów i jak się okazuje także zagrożeniem dla życia ludzkiego. Wiosenne wypalanie traw jest bardzo niebezpieczne i przy obecnej sytuacji w lasach, na łąkach i nieużytkach może prowadzic do niekontrolowanego rozprzestrzeniania sie ognia.

PAŃSTWOWA STRAŻ POŻARNA OSTRZEGA I INFORMUJE

20120317_poz_lisowice_1.jpg