Ostrożnie nad wodą !

07-08-2013 10:14:20

Do akcji skierowane zostały służby ratunkowe: Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja.
Strażacy prowadzili poszukiwania w łodziach i pontonach na rzece, policjanci przeszukiwali brzeg rzeki. W poszukiwaniach uczestniczyli również płetwonurkowie, śmigłowiec policyjny oraz śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Artykuł zamieszczony na portalu onet.pl: Tragedia nad Wartą

Warto w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć zasady bezpieczeństwa nad wodą:

• nie wchodzimy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;

• nie kąpiemy się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;

• nie wchodzimy do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;

• po wejściu do wody najpierw schładzamy okolice serca, karku oraz twarzy;

• nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły;

• nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

• nie skaczemy do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;

• dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;

• podczas skurczu mięśni nie wpadajmy w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.